Arka Kapı Siber Güvenlik Dergisi Sayı:12 online oku

Arka Kapı Siber Güvenlik Dergisi Sayı:12 online oku

Arka Kapı Siber Güvenlik Dergisi Sayı:12
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi olarak, eğitim ve öğretim serüvenine başlayan, İstanbul Teknopark Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, 2015’ten bugüne kadarki tüm aşamalarını birinci ağızdan dinlemeye hazır mısınız! Cafer Uluç’un kaleminden, 2015’ten Bugüne Siber Güvenlik Lisesinin Öyküsü, sizlerle.
 
 
Siber güvenliğe yeni adım atanlar için eşsiz bir söyleşi dizisi olan, Söyleşilerle Siber Güvenlik Uzmanlarından Yeni Başlayanlar için Yol Haritası’nın bu sayıdaki değerli konuğu Doç. Dr. Muhammed Ali AYDIN oldu, Cafer Uluç sordu, Sn. Aydın yanıtladı, kaçırmayın!
 
 
Sektöre çok kıymetli katkıları olan, Eğitmen Cemal Taner sizin için yazdı: Sıfır Güven Hayal mi? – Zero Trust. Bu makalede çok değerli ipuçları sizleri bekliyor!
 
 
Serhan W. Bahar kalemini konuşturdu: Gizlilik Aşkına adlı yazı dizisinin yeni makalesinde işletim sistemleri özelinde yazdığı bu harika makale sizleri bekliyor.
 
 
Android telefonlarda doğrudan Linux işletim sistemi koşullarını sağlayan bir terminal olsaydı nasıl olurdu? Hem de telefona root atmadan! Cesi De Taranto ve Emre Çelikkol sizin için yazdı: Android ve Linux: TERMUX, kaçırmayın!
 
 
Ahmethan Gültekin, Akıllı TV Hack’leyelim mi?, dedi ve Türkiye’de yaklaşık her dört evden birinde olan bir TV’yi hack’ledi!
 
 
IDOR hakkında şöyle enine boyuna güzel bir makale olsa ne iyi olurdu, diyenler için Ayşe Bilge Gündüz harika bir makale kaleme aldı: IDOR Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey, sizleri bekliyor.
 
 
Uçtan uca şifreleme terimini hepimiz duymuşuzdur. Peki transfer edilen veriyi barındıran uygulamanın saklandığı sistem hacklenirse ne olur? Uçtan uca mesajlaşma sisteminde güvenlik hangi uca kadar korunmalıdır? Sorularından Twitter’ın hack’lenmesine kadar EncroChat’i ele alan Ulaş Fırat Özdemir’in yazdığı, Hangi uçtan şifreleme? adlı makaleyi kaçırmayın!
 
 
Bir hacker, etkili bir tanışma yapmak isterse ne mi yapar? Genç hacker, Yusuf Şahin şöyle diyor, Tanışmak için hack’ledim: Biraz Android Biraz Web-API. Eğlenceli bir makale sizleri bekliyor.
 
 
Her geçen hayatımızın içinde daha çok yer alan Docker’ı ele alan Ayşenur Burak, Docker – Konteyner Güvenliği adlı yazı dizisine güzel bir makale daha ekledi, ilgili herkesin okuması gereken bir makale, kaçırmayın.
 
 
Kısa bir aradan sonra –ben buradayım!- diyen Huriye Özdemir, kablosuz ağ trafiğinin nasıl izlenebildiğini adım adım inceledi, Fluxion ile “Handshake Snooper” ve “Captive Portal” Atakları adlı makaleyi sizin için yazdı!
 
 
SSL Pinning nedir, Android bir uygulamada SSL Pinning koruması var mı, varsa bu koruma nasıl atlatılır? bu soruları detaylıca ele alan Hüseyin Altunkaynak sizin için adım adım yazdı: OkHttp3 Kütüphanesi SSL Pinning Atlatma, kaçırmayın!
 
 
Mertcan Coşkuner, Android’de Frida Öğreniyorum yazı dizisi için yine harika bir makale kaleme aldı. Neden SSL Man-in-the-Middle Yapıyoruz, Native Android’de, Flutter’da ve Xamarin’de (kütüphane kullanarak ve kullanmadan), SSL Pinning nasıl yapılır, Frida ile nasıl bypass edilir, hepsini adım adım yazdı, kaçırmayın!
 
 
Dillere pelesenk oldu; VPN kullanın! Peki güvenli VPN kullanımına dair ipuçları nelerdir, web siteleri VPN kullanımını nasıl anlıyor, bir VPN’de olması gerekenler nelerdir? bu ve benzeri birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz harika bir makaleyi kaleme aldık, kaçırmayın; Güvenli bir VPN Kullanımı için Nelere Dikkat Edilmeli?
 
 
Yazılımcılar için okuma listesi ile Muhammed Hilmi Koca büyük bir uğraş sonucu derlediği yeni listesi ile birbirinden güzel makaleleri sizin için derledi mutlaka bakmalısınız!
 
 
 
 
 
İçindekiler:
 
2015’ten Bugüne Siber Güvenlik Lisesinin Öyküsü
Söyleşilerle Siber Güvenlik Uzmanlarından Yeni Başlayanlar İçin Yol Haritası
Sıfır Güven Hayal Mi? Zero Trust
Gizlilik Aşkına!
Android ve Linux: Termux
Akıllı TV Hack’leyelim mi?
IDOR Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey
Hangi Uçtan Şifreleme?
Tanışmak için hack’ledim: Biraz Android Biraz Web-API
Docker-Konteyner Güvenliği – Part III
Fluxion ile “Handshake Snooper” ve “Captive Portal” Atakları
OkHttp3 Kütüphanesi SSL Pinning Atlatma
Android’de Frida Öğreniyorum – II
Güvenli bir VPN Kullanımı için Nelere Dikkat Edilmeli?
Yazılımcılar için Okuma Listes

Paylaş

Benzer Yazılar

Yeni Türk Edebiyatı Hakemli Altı Aylık İnceleme Dergisi Sayı:1 Mart 2010 online oku

YENİ TÜRK EDEBİYATI DERGİ isimli yazarın Yeni Türk Edebiyatı Hakemli Altı Aylık İnceleme…

Minika Çocuk Aylık Çocuk Dergisi Sayı: 45 Eylül 2020 online oku

MİNİKA ÇOCUK DERGİ isimli yazarın Minika Çocuk Aylık Çocuk Dergisi Sayı: 45 Eylül…

Yeni Türk Edebiyatı Hakemli Altı Aylık İnceleme Dergisi Sayı:17 Nisan 2018 online oku

Yeni Türk Edebiyatı Hakemli Altı Aylık İnceleme Dergisi Sayı:17 Nisan 2018ORHAN OKAY ÖZEL…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.