Bellek ve Akdeniz Tarih Öncesi ve Antikçağ online oku

Bellek ve Akdeniz Tarih Öncesi ve Antikçağ online oku

Bellek ve Akdeniz Tarih Öncesi ve Antikçağ
Ülkemizde de tanınan bir tarihçi olan Fernand Braudel, alanlararası ve karşılaştırmalı bir tarih yaklaşımına sahip olan Annales ekolünün önde gelen isimlerindendir.
Hayatta olduğu sırada yayımlanamayan, ancak ölümünden on üç yıl sonra okuyucuyla buluşabilen bu eserde anlatı tarihöncesinden, hatta Akdeniz tabanının ve çevresindeki dağların oluşumundan başlıyor. İnsanın diğer türlerden ayrılarak insanlaşmasının öyküsüyle devam eden eserde tarım, yazı, deniz yolculuğu, ticaret ve imparatorlukların doğuşuna yol açan büyük güçler parlak bir üslupla açıklanıyor, bölgenin coğrafyasının ve ikliminin binyıllar içinde yarattığı etkiler ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor. Fenikelilerin, Etrüsklerin, Yunanlılar ile Romalıların, Mezopotamya ile Mısır’ın kuruluşlarını, birbirleriyle ilişkilerini ve sönüp kayboluşlarını tutkulu bir dille anlatan yazar, çalışmalarını yürüttüğü dönemdeki son arkeolojik bulguları da işin içine kattığı bu son derece canlı ve kapsamlı çalışmasıyla, Akdeniz’de insanlık tarihinin başlangıcına yeniden hayat kazandırıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Göller Bölgesinde Bitkisel Dokumacılık online oku

Göller Bölgesinde Bitkisel DokumacılıkLidyalı dokuma perisi Arachne’nin ağını attığı ilk günden bu yana…

Bhagavad Gita (Kutlu Ezgi) online oku

Bhagavad Gita (Kutlu Ezgi)Doğu bilgeliğinin en önemli belgelerinden biri olan Bagavad Gita, ünlü…

Çocuklara Mahsus Gazete’de Çocuk Hayatı online oku

Çocuklara Mahsus Gazete’de Çocuk HayatıTürkiye’de 1990’dan sonra üzerinde çalışılmaya başlanan çocukluk tarihi, ülkemizde…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.