Çocuk Eğitiminde 40 Altın Kural online oku

Çocuk Eğitiminde 40 Altın Kural online oku

Çocuk Eğitiminde 40 Altın Kural
Şehvan Karakooyun’un kaleminden, Eğitimin amacı; öğrenciyi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek, iyi bir insan olmaları için gerekli bilgi ve alışkanlıkları kazandırmaktır. İnsanın iyi bir insan olmasını, değerler eğitimi sağlar.
 
Değerler eğitimi, ailede başlar ve bireyin yaşamının sonuna kadar devam eder. Değerler, iyiyi ve yapılması gerekeni gösterir. Hangi davranışın iyi, hangisinin kötü olduğu da eğitimle öğrenilir. Değerler eğitimi, ailede başlar, okulda pekiştirilir ve hayat boyu devam eder.
İnsan değerleri bilmiş olarak doğmaz. Değerleri sonradan öğrenir. Değerler, çocuklardaki iyi tarafı ortaya çıkarmayı ve kişiliğini bütünüyle geliştirmeyi sağlar.
Toplum bir okuldur. Toplumu oluşturan insanlar bu okulun hem öğretmeni hem de öğrencisidir. Biz hangi durumda nasıl davranmamız gerektiğini, içinde yaşadığımız toplumun yetişkin bireylerinden veya yaşıtlarımızdan öğreniriz. Değerlerin öğrenilmesi, bir sosyal öğrenmedir. Günümüzde akademik başarı kadar, değerler eğitiminde de başarı gerekir.
Günümüz dünyasında, akademik başarı kadar, hayatın vazgeçilmezi hâline gelen dürüstlük, saygılı olma, rahat iletişim kurma, insan ilişkilerine özen gösterme, nezâket kurallarına uyma, inisiyatif kullanma, iş disiplini, temizlik, insan haklarına ve farklılıklara saygıyı duyma, doğayı ve çevreyi koruma gibi davranışları önemseyen insanlar yetiştirmekte önemlidir. Birey bir bütün olarak ele almakta, insanı insan yapan özelliklerin geliştirilmesine çaba harcanmaktadır. Bunlar eğitimin en temel amacıdır.
Değerler eğitiminin amacı, çocuğun doğuştan getirdiği iyi taraflarını ortaya çıkarmak; kişiliğinin her yönüyle gelişmesini sağlamaktır. Bireyi ve toplumu ortak değerlerle donatmaktır.
Değerler eğitimi evrensel ölçekte kabul görmüş olan değerler olmalıdır. Temel değerlerin hem bireye hem de topluma olumlu katkıları olan değerler olmalıdır. Sevgi, saygı, dürüstlük, dayanışma, paylaşma, mutluluk, sabır, cesaret, empati, adalet, huzur, yardımlaşma, sorumluluk ve barış gibi değerler hayatı yaşanılır kılar.

Paylaş

Benzer Yazılar

Asialogy Korece Dilbilgisi & Yeni Başlayanlar için Ayrıntılı Dilbilgisi Adım Adım Korece! online oku

Asialogy Korece Dilbilgisi & Yeni Başlayanlar için Ayrıntılı Dilbilgisi Adım Adım Korece!Bir dil…

Çocuk Yetiştirme Ahlakı / Çocuk Yetiştirme Ahlakı 3 online oku

Çocuk Yetiştirme Ahlakı / Çocuk Yetiştirme Ahlakı 3Çocuk, varlığıyla büyük bir nimettir ve…

Dahiler Sınıfı Kutulu Set (10 Kitap Takım) online oku

Dahiler Sınıfı Kutulu Set (10 Kitap Takım)Dâhiler Sınıfı Serisi Hakkında:Bunlar, her biri kendi…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.