Cumhuriyet’in Hamalları:İşçiler online oku

Cumhuriyet’in Hamalları:İşçiler online oku

Cumhuriyet’in Hamalları:İşçiler
Emek tarihi, ne yazık ki yeterli ilgi görmemiş “alanlardan” biri. Oysa dünü bilip, bugünü anlayıp, yarına ışık tutmak açısından emek tarihinin sınıf mücadelesindeki yeri çok önemlidir. Üniversitelerde çok sayıda “tarih” ve “çalışma ekonomisi” ve “endüstri ilişkileri” bölümleri bulunmasına rağmen konuya yönelik akademik ilginin de çok yetersiz olduğu görülüyor. Bilim dünyası için oldukça bakir olan bu alana yönelik ilginin azlığını anlamak kolay olmasa gerek. Bu ilgisizliğin doğrudan sonuçları kadar vahim olan dolaylı sonuçları da bulunmaktadır. İlgisizlik çeşitli kurumların arşivlerinin korunamamasına yol açarak emek tarihinin önemli belgelerinin yok olmasına neden olmuştur.

Emek çalışmaları alanındaki boşluğun azaltılması yönünde anlamlı bir çabayı oluşturan Cumhuriyet’in Hamalları: İşçiler, bugün olduğu gibi dün de bir ülkeyi sırtında taşıyan emekçilerin dününe, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde yaşananlara dair “giriş” niteliğinde bazı “anları” göstermeyi amaçlıyor. Bu nedenle, “büyük anlatının” parçası olan “küçük öyküleri” inceleme konusu olarak ele alıyor; dün ile bugün arasında bağ kurulmasına katkıda bulunmak istiyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Endüstriyel Pazarlarda Başarı Faktörü: Markalaşma online oku

Endüstriyel Pazarlarda Başarı Faktörü: MarkalaşmaGünümüz işletmeleri için vazgeçilmez bir başarı faktörü olan marka…

Enerji Çevresel Sürdürülebilirlik / Yükselen ve Gelişmiş Ekonomiler Karşılaşması online oku

Enerji Çevresel Sürdürülebilirlik / Yükselen ve Gelişmiş Ekonomiler KarşılaşmasıEnerji kaynakları, bir coğrafyada uluslararası…

Neo – Kolonyalizm (Yeni Sömürgecilik) Aracı Olarak Kitle Turizmi online oku

Neo – Kolonyalizm (Yeni Sömürgecilik) Aracı Olarak Kitle Turizmi21. yüzyıla gelindiğinde klasik anlamda…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.