Dış Politika Analizi: Konu, Kuram, Yöntem online oku

Dış Politika Analizi: Konu, Kuram, Yöntem online oku

Dış Politika Analizi: Konu, Kuram, Yöntem
Dış Politika konularının sıradan insanların gündelik gündemlerinde aldığı yerin giderek arttığı bir dönem yasamaktayız. Dahası, birçok toplumda çeşitli boyutlarda çözülmeler hatta parçalanmalar da yaşandığından, dış politika konuları üzerine toplumsal anlaşmazlıkların arttığı ve hatta kutuplaşma boyutuna tırmanabildiği gözlemlenmektedir. Dolayısıyla, Dış Politika Analizi her zamankinden daha önemli bir alan olarak karsımıza çıkmaktadır. Bu alandaki önemli çalışmalar genelde akademisyen olmayan okurlara pek ulaşmamıştır.
İnan Rüma ve Bezen Balamir Coşkun’un hazırladığı, dış politika analizi alanında yöntem, kuram ve uygulama tartışmalarını içeren kapsamlı bir Türkçe kitap çalışması yapma fikri, Uluslararası İlişkiler Konseyi tarafından 11-14 Ekim 2018’de Avanos’ta Kapadokya Üniversitesi ile beraber düzenlenen Dördüncü Dış Politika Akademisi sırasında ortaya çıktı. Bu çalışma, dış politika yapım süreçlerinin ve dış politika kararlarının analizini sadece uluslararası ilişkiler akademisyenleri ve öğrencileri için değil, dış politika ile ilgilenen herkes için daha erişilebilir hale getirmeyi, dolayısıyla uzman olmayan okuyucunun akademik dış politika analizi yazını ile temas kurmasını kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Sarmal online oku

Sarmal1950’li yıllardan itibaren önce ABD destekli sonraSuudi Arabistan sermayesinin katkılarıyla bir “siyasalİslam” organizasyonu…

Yeni Korumacılık online oku

Yeni KorumacılıkYeni Korumacılık: Tarife Dışı Engeller, Ticaret Savaşları Ve Yapay Zekâ Kavramının Ticaret…

Kamuoyu online oku

Kamuoyu“1914 yılıydı ve az sayıda İngiliz, Fransız ve Alman’ın yaşadığı bir okyanus adası…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.