Eski Rejim ve Devrim online oku

Eski Rejim ve Devrim online oku

Eski Rejim ve Devrim
“Fransızlar 1789’da sanki yazgılarını ikiye bölmek ve o güne kadar olmuş oldukları şeyi bundan sonra olmak istedikleri şeyden bir uçurumla ayırmak üzere, hiçbir halkın asla kalkışmamış olduğu en büyük gayreti gösterdiler. Bu tuhaf girişimde, eski rejimi yok eden Devrim’i yönetirken taşıdıkları duyguların, alışkanlıkların, hatta fikirlerin pek çoğunu o rejimden devralıp korumuş ve yeni toplumu inşa ederken istemeden bu kalıntılardan yararlanmış olduklarına inanmışımdır.”
Bundan yük kırk yıl önce yazılmış bu kitabın güncelliği, yeniliği okuyucuyu şaşırtacaktır. Önemiyse, yanlış klişelerle bellediğimiz Fransız Devrimi’ne ilişkin “en gerçekçi senaryoyu” ortaya koyması değildir yalnızca…
Tocqueville, demokrasi dediğimiz siyasal rejimin, aslında ve öncelikle bir “toplum biçimi” olduğunu ve bu toplum biçiminin geçmişin “aristokrasi”sinden de günümüzün ve her dönemin “totalitarizm”lerinden de temelli bir kopuşla ayrıldığını ilk gösteren düşünürdür. Eski Rejim ve Devrim günümüz siyasetçileri için bir başucu kitabı olabilseydi, onlar bize demokrasi masalları anlatırlarken bu kadar fütursuzcasına dediğim dedikçilik peşinde koşabilirler miydi?

Paylaş

Benzer Yazılar

Demokrat Parti ve Laiklik online oku

Demokrat Parti ve LaiklikAynur Demirli, Türkiye’nin Demokrat Parti yıllarına “Kahrolsun Komünizm! Yaşasın Din…

Neoliberalizm Yerelleşme Ve Türkiye online oku

Neoliberalizm Yerelleşme Ve TürkiyeLiteratürde temel ilke ve kesin doğru olarak yazılanların, uygulamayla sınanmasına…

Laiklik Ruhuna Fatiha online oku

Laiklik Ruhuna Fatihaİrtica söylentileri başlayınca ‘acaba yeni bir ihtilal mi geliyor’ kuşkusu yüreklerde…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.