Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? & Mit, Masal ve Hikayenin Arkeolojisi online oku

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? & Mit, Masal ve Hikayenin Arkeolojisi online oku

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? & Mit, Masal ve Hikayenin Arkeolojisi
İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır, tamamlanma ve bütünlenme gailesi. İnsan, konuştukça konuşlanır, konar ve yerleşir. Dille kaybettiğinin yerine, yine dille yenisini ikame etmeye çalışır. Ulaşmayı amaçladığı hep geride bıraktığıdır. Binlerce yıllık bu kimlik inşası, insanın hayvan bedenine giydiği mana dünyasını oluşturarak onu rasyonel örgütlü bir toplumsal varlığa dönüştürür. Homo narrans doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinlerle ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, minik parçalardan oluşan büyük öyküler yaratıcısıdır.
  
Mitler, doğanın bir parçası olarak çevresiyle etkileşiminin insandaki dilsel yansımalarıdır, onun doğa üzerinde kurmaya çalıştığı hâkimiyetin öyküleridir. Bu anlamıyla mitler, insanın kendini inşasında kullandığı, kendisi tarafından yaratılan yapı taşlarıdır. İnsan nedir? sorusuna verilecek yanıtların toplamıdır. İnsan kendi anlatısıdır; onun bedeni, dünyası, yaşamı ve kültürü hem ürettiği hem de içinde rol aldığı mitler ve masallarda varlık bulur.
 
İçinde yaşadığımız, baştan sona dille ve dilde inşa edilmiş bir Homo sapiens dünyasıdır. Senaryosunu kendi yazdığı bir yaşamı ölmek istemeden yaşayıp ölen insan, hem yaşamına hem de katlanamadığı ölüme anlam yükleme çabasıyla dilin ipine sarılarak kendini anlatıların  kör kuyularına bırakmıştır. Belki de bu yüzden Homo sapiens bir Homo narrans’tır yani hikâye anlatan insandır.
 
İnsan niçin hikâye anlatır? sorusunun binlerce yıllık izini süren bu kitap, mitler ve masallar eşliğinde okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Nanobilim ve Nanoteknoloji online oku

Nanobilim ve NanoteknolojiBu kitap Fen Fakülteleri Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümleri ve Mühendislik Fakültelerinde…

Kozmetik Kimyası Güzelliğin Formülü online oku

Kozmetik Kimyası Güzelliğin FormülüKozmetik kullanımı, Adem ve Havva ile başlar. Yani kozmetik ve…

Genel Matematik & Diferensiyel ve İntegral Hesap online oku

Genel Matematik & Diferensiyel ve İntegral Hesap• Gerçek (Reel) Sayılar ve Fonksiyonlar: Küme,…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.