Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı online oku

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı online oku

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı
Bilimsel düşünce insana hakikat ile refah vaat etti ve bu vaadini yerine getirdiği için insanlığın büyük kısmı tarafından kılavuz olarak kabul edildi. Fakat bilimin ışığı, çevresini saran karanlığın büyüklüğü karşısında bir mum alevi kadar cılız ve savunmasız. Bu alevin sönmemesi için bilim insanlarının bu karanlıkla ve ondan çıkar sağlayanlarla mücadeleyi sürdürmesi gerek.
 
Carl Sagan, sahte bilim, Yeni Çağ inançları ve köktendinci fanatizm gibi düşünme biçimlerinin ürettiği mitleri sınanabilir bilimsel varsayımlardan ayırt edemezsek, hakikat ve refah yolunda ilerlemeye nasıl devam edebileceğimizi soruyor.
 
Sagan’a göre, bilimi kendimize kılavuz edinmezsek kendi adımıza düşünemeyiz, otoriteyi sorgulayamayız ve sonuçta devletleri yönetenlerin ellerinde oyun hamuruna döneriz; ancak yurttaşlar bilimsel bir eğitim aldıklarında ve kendi fikirlerini üretebildiklerinde, devletleri yönetenler kendileri için değil halk için çalışacaktır.
 
“Bilimin ne olduğunu ve neden fark yarattığını açıkça ifade ediyor… Bilimin gücüne bir övgü ve aşırı saflığın tehlikeleri karşısında bir uyarı…”
The Sciences

Paylaş

Benzer Yazılar

İkili Sarmal & DNA Yapı Çözümünün Öyküsü online oku

İkili Sarmal & DNA Yapı Çözümünün ÖyküsüFrancis Crick ve James Watson 1953 yılında…

Mühendislik Matematiği online oku

Mühendislik Matematiği1.Lineer Cebir2.Vektör Cebri3.Çok Bağımsız Değişkenli Fonksiyonlar4.Katlı İntegraller5.Eğri İntegralleri ve İntegral Teoremleri 

Bunu Bilmiyordum / Köpek Balıklarının Dişleri Dökülür (Ciltli) online oku

Kollektif isimli yazarın Bunu Bilmiyordum / Köpek Balıklarının Dişleri Dökülür (Ciltli) online oku…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.