Kendiyle Dost Olmak Hayatı Nasıl Kolaylaştırır? online oku

Kendiyle Dost Olmak Hayatı Nasıl Kolaylaştırır? online oku

Kendiyle Dost Olmak Hayatı Nasıl Kolaylaştırır?
Başkalarıyla ilişkimizde, zaman zaman mola alabilir, araya mesafe koyabilir, hatta gerekirse karşımızdakinden tamamen vazgeçebiliriz. Oysa kendimizle ilişkimizde bunların hiçbiri mümkün değildir. Benliğimizle günün 24 saati, yılın 365 günü beraber yaşamak zorundayızdır, son nefesimize kadar. İyi de olsa kötü de olsa, bize aittir. O halde bu zorunlu ilişkiyi dostluğa dönüştürmek, daha huzurlu, daha mutlu, daha doygun bir hayat sürmenin anahtarı olarak görülebilir.
 
Kendiyle dost olmak, kendini sevmek mi demektir? İkisi arasında bilinçli bir tercih yapılabilir mi? Kendiyle dost olan kişinin başkalarıyla ilişkileri bundan nasıl etkilenir? Kendine bedenen ve ruhen özen göstermek, kişinin kendisiyle ilişkisinde neden hayati bir rol oynar? Sınırlarını, gücünü ve imkânlarını bilmenin kişiye katkısı nedir? Hayat amacını keşfetmenin, kişisel değerlerini ve alışkanlıklarını tanımlamanın, yara ve travmalarıyla yüzleşmenin kendiyle dost olmakla nasıl bir bağı vardır? Kendi hikâyesini yazmak ne demektir? Hayatın bereketine açık olmak nasıl mümkündür?
 
Kitapları dünyanın farklı ülkelerinde geniş okur kitleleriyle buluşan felsefeci ve araştırmacı Wilhelm Schmid Kendiyle Dost Olmak’ta, “Kendini sev” sloganıyla gitgide daha fazla sarmalandığımız günümüzde, kendimizle sağlıklı ve dostane bir ilişki kurmanın önemine vurgu yapıyor. İnsanın, kendine dönük abartılı bir sevginin tehlikelerine kapılmadan, sükûnetlekendisiyle meşgul olmasının, hayat yolunu çizmede nasıl değerli bir kaynak olabileceğini gösteriyor.
 
 

Paylaş

Benzer Yazılar

Aşılarım Tamam online oku

Aşılarım TamamBU KİTAP SİZİ RAHATSIZ EDECEK…Güçlü olmak istiyorsan bu işi başkasına bırakma, kendi…

Konumsal Medya & Dijital Çağda Mekan Üzerine Disiplinlerarası Tartışmalar online oku

Konumsal Medya & Dijital Çağda Mekan Üzerine Disiplinlerarası TartışmalarCoğrafi konum verisinin dijital medyaya…

Zahiri ve Selefi Din Yorumu online oku

Zahiri ve Selefi Din YorumuKURAMER, İslâm düşüncesinde ortaya çıkan İslâm yorum geleneklerini ve…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.