Küresel Çağda Tarih Yazmak online oku

Küresel Çağda Tarih Yazmak online oku

Küresel Çağda Tarih Yazmak
1950’lerden bu yana tarihyazımına yön veren hakim paradigmalar artık işlevini yitirirken küreselleşme tartışması önem kazanıyor. Küreselleşme, tarihi ihya edecek yeni teori midir yoksa eski paradigmaları geri getirme tehdidi içeren bir Truva atı mı? Küreselleşme modernleşmenin diğer bir adı mıdır? Milliyetçilik küreselleşmeyi besler mi engeller mi? Toplum ve benlik üzerine yeni düşünme yolları, tarihin anlamı ve amacına ilişkin ne vaat ediyor?
 
Lynn Hunt, “büyük bir konuya dair kısa bir kitap” olarak tanımladığı bu eserinde, ekonomik, kültürel ve siyasi bir faktör olarak iyiden iyiye belirginleşen küreselleşmeyi tarihyazımı bağlamında ve yukarıdaki sorular eşliğinde tartışıyor.
 
“Tarihsel eğilimleri öngörmede Lynn Hunt’tan daha başarılısı yok. Hunt’ın kısa ve çarpıcı kitabı, tarihçiler için etkileyici bir karşılıklı bağımlılık bildirgesi sunuyor; karmaşık geçmişi çözümlemeye yönelik tüm imkânlarımızı kullanarak küresel bugünü işbirliğiyle anlayabilmek için.”
David Armitage, Harvard Üniversitesi
 
“Hunt’ın bu yoğun ve derli toplu kitabı, tarihçilerin kendilerini çevreleyen dünyanın ortaya çıkışını nasıl yorumlayageldikleriyle ilgilenen öğrencilerin ve genel okuyucuların ilk uğrağı olacaktır.”
Brendan Simms, Wall Street Journal

Paylaş

Benzer Yazılar

Kripto Para online oku

Kripto ParaBitcoin’in halk bilincine iyi ve gerçekten girmiş olması ile, teknoloji veya kripto…

Ekonomi Politikaları & Seçilmiş Konular online oku

Ekonomi Politikaları & Seçilmiş KonularPara Politikası: Teori, Kavramsal Çerçeve ve Türkiye Uygulaması Maliye Politikası:…

Türkiye Ekonomisinde Makroekonomik Sorunlar online oku

Türkiye Ekonomisinde Makroekonomik SorunlarBölümTürkiye’de Gelir DağılımıIı. BölümTürkiye–Avrupa Birliği İlişkileri:Ekonomi-Politik DeğerlendirmeIıı. BölümDünyada Ve Türkiyede…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.