Mirjaqıp Duwlatov’un Edebi Eserleri online oku

Mirjaqıp Duwlatov’un Edebi Eserleri online oku

Mirjaqıp Duwlatov’un Edebi Eserleri
Miıjaqıp Duwlatov, hapislerde, sürgünlerde geçen kısacık hayatına rağmen Kazak edebiyatının en velut ediplerinden biridir. Kazak edebiya­tının ilk romanı olan Baqıtsız Jamal’ın, Kazak tiyatrosunun ilklerinden olan Balqiya’mn, Kazak halkının sloganı hâline gelen Oyan, Qazaq!’m müellifi olan Duwlatov, bu eserlerinin dışında Azamat ve Terme isimli iki şiir kitabına, kitaplarda yer almayan pek çok şiire, kısa hikâye formunda kaleme aldığı hikâyelere sahiptir. Duwlatov, edebî eserlerinin dışında da birçok türde eser vermiştir. Bu çalışma, müellifin edebî eserle­rine hasredilmiştir.
Bu eser, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Duwlatov’un hayatı ve edebî eserleri dışındaki eserleri, ikinci bölümde eserlerin Türki­ye Türkçesine aktarılması, üçüncü bölümde eserlerin incelemeleri, dördüncü bölümde ise eserlerin Latin harfli Kazakça metinleri yer almaktadır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Lüzumsuz Kadın online oku

Lüzumsuz Kadın“Sanatın dünyayı kurtarabileceğini zannediyorsun. Ben de öyle zannederdim.” Aaliye Saleh, Beyrut’taki evinde, kitapların…

Öteki – Ciltli online oku

Öteki – CiltliÇar I. Nikola’ya muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu için önce idama…

Dünyanın Öteki Ucu (Parçalanmış Deniz Serisi 2) online oku

Dünyanın Öteki Ucu (Parçalanmış Deniz Serisi 2)Bazen bir kıza Savaş Ana dokunur. Thorn da…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.