O Gece ÖSYM & 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Öncesi ve Sonrası online oku

O Gece ÖSYM & 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Öncesi ve Sonrası online oku

O Gece ÖSYM & 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi Öncesi ve Sonrası
Ülkemiz 15 Temmuz 2016’da çok büyük bir saldırıya uğradı. Son yüzyılın en büyük saldırısıydı bu. Darbe teşebbüsünün önlenmesi ülkeyi çok büyük bir tehlikeden kurtardı. O Gece, şehidi, gazisi ve gizli kahramanlarıyla birçok kişinin fedakârlığı, hem özgür bir ülke hem de tarihe büyük bir miras bıraktı. ÖSYM o gece Medya kuruluşları, MİT, Emniyet birimleri, TÜRKSAT, Genelkurmay başkanlığı, havaalanları ve Cumhurbaşkanlığı gibi doğrudan hedef alınan kurumlar arasında değildi. Ancak 2010 KPSS kopya skandalı ile başlayan ÖSYM’nin dönüşümü, 15 Temmuzda olup bitenler ile doğrudan alakalıydı. Çünkü 2010 yılında sorular çalanlar, o zaman adları farklı olan FETÖ mensuplarıydı.
 
15 Temmuz gecesi, hem sonraki gün yapılacak e-YDS sınavı hem de bir sonraki hafta sonu yapılacak ÖABT sınav sorularının basımı nedeniyle ÖSYM’nin en faal gecelerinden biriydi. Darbe girişimi başladığında personel matbaada yöneticiler de kurumdaydı. Darbeye sonuna kadar direnilecek, Kurum teslim edilmeyecekti.
 
Bu kitap, 2010 yılı ile O Gece arasında ve daha sonra ÖSYM’de neler olduğunu, O Geceyi yaşayanların şahitliğinde anlatan anı-yorum bir eserdir. Kitabın, kılıktan kılığa giren FETÖ üyelerinin bu önemli kurumu nasıl hedef seçtiklerini ve onları oradan tasfiye etmek için nelerin yapıldığının ortaya koymanın yanı sıra herkesin hayatına bir şekilde dokunan ÖSYM’yi biraz daha yakından tanıma imkânı da vermesi amaçlanmıştır. Bu nedenle ÖSYM mutfağından ve süreçlerin arka planından da yeri geldikçe bahsedilmiştir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Hizmet online oku

HizmetSonsuza kadar ya bir yana ya diğer yana yaslanarak küreselliğe erişemeyiz, ancak örtük…

Uluslararası İlişkilerde Yeni Bir Boyut Kamu Diplomasisi online oku

Uluslararası İlişkilerde Yeni Bir Boyut Kamu DiplomasisiUluslararası ortamda devletler tarafından sıklıkla başvurulan ancak…

Ötekileştirme online oku

ÖtekileştirmeVeysi DündarÜslup, yazarın sözcükleri resimleme şeklidir… Veysi Dündar, Türkiye’nin sıcak gündemini takdir edilesi kararlılıkta…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.