Osmanlı Türkçesi Öğrenim Rehberi online oku

Osmanlı Türkçesi Öğrenim Rehberi online oku

Osmanlı Türkçesi Öğrenim Rehberi
Arap elifbâsı, tarih boyunca İslâm’ı kabul eden toplulukların ve devletlerin ortak kullandıkları bir yazı olmuştur. Bunun temel sebebi, İslâm’ın temel iki kaynağı olan Kur’ân-ı Kerîm ile hadis-i şeriflerin Arapça olmasıdır. Bundan dolayı, İslâm dinine giren Türk toplulukları ve bunların kurdukları devletlerde kullanılan Türkçe, Farsça gibi diller de Arap elifbâsı ile yazılmıştır. Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular ve birçok devlet gibi, Osmanlılar da bunu uygulamışlardır. Bütün diller canlı, yani değişken olarak nitelendirilirler. Canlılık deyince akla gelen gelişme, ilerleme, değişme hatta ölüm, diller için de geçerlidir. Bu değişime etki eden birçok şey vardır. Dilin konuşulduğu coğrafya da bu etkenlerden biridir.
 
Dünya tarihindeki en geniş coğrafya ve en uzun ömre sahip devletlerden biri olan Osmanlı Devleti resmî dil olarak, devleti kuran ve omurgasını oluşturan kesimin dili olan Türkçe’yi kullanmış, diğer müslüman devletler gibi, Türkçe’yi Arap elifbâsıyla yazmıştır. Bunun yanında, bütün dillerde bulunan değişme özelliğinin sonucu olarak, kullandığı Türkçe başka coğrafyalarda kullanılan Türk lehçelerinden bazı farklılıklar göstermiştir. Bu farklılık bazı kelime telaffuzlarında, fiil çekimlerinde olduğu gibi, bazı imla (yazım) kurallarında da ortaya çıkmıştır.
yazılan metinleri anlamak için o alanda kullanılan dili yani üslup ve kavramları bilmek gerekir; Türkçe yazılan bir tıp kitabını herkesin anlayamayacağı gibi.

Paylaş

Benzer Yazılar

Süper Beyin 5 (5+ Yaş) online oku

Süper Beyin 5 (5+ Yaş)Süper bir zekâya sahip olmak ister misin?Yeni bilgiler öğrenmek,…

Kardeş Kardeş Geçinen Çocuklar Yetiştirmek online oku

Kardeş Kardeş Geçinen Çocuklar YetiştirmekKardeş kıskançlığı neden olur?Kardeşler nasıl “kardeş kardeş” geçinir?Biz ebeveynlerin…

200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi online oku

200 Adımda Çocuk Yetiştirme RehberiMutlu, huzurlu, iyi, sağlıklı ve topluma yararlı çocuklar yetiştirmek…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.