Özgürlüğün Fecri online oku

Özgürlüğün Fecri online oku

Özgürlüğün Fecri
Abdullah Galib Bergusi. Türkiyeli okur onu “Yoldaki Mühendis” kitabıyla tanıdı.  Filistin’in yaşayan efsanevi komutanlarından birisi olan Bergusi İsrail tarihinde 67 müebbet ve 5200 yıl hapisle en çok ceza verilen kişi. Bergusi Özgürlüğün Fecri ismiyle Türkçe’ye çevirdiğimiz bu yeni kitabında Filistinli bir direnişçi genç kızın hikayesini anlatıyor.
 
“Özgürlüğün Fecri… Fırtınalı bir havada, dalgalı denizin ortasında kalan bir genç kızın hikâyesi… Allah’a olan imanı ve davasına sadakati sayesinde sahili selamete ulaştı; yoksa çoktan boğulmuştu.
Macide; daha genç yaşta Siyonist işgalin kasvetine ve merhametsizliğine, dalgalı denizlerin karanlığına maruz kalmıştı. Öyle bir savaşa girmişti ki en güçlü adamların bile girmeye cesaret edemediği bir savaş… Bu çetin savaşa her ne kadar ilk başlarda istemeden girmiş olsa da sonradan Filistin direnişin en güçlü neferlerinden birisi oldu. En karanlık anda bile asla yeise düşmedi. Aydınlık sabahların bir gün geleceğine hep inandı.
Macide; şehit kızın annesi, direnişçi kocanın eşi ve kendisi de bir direnişçi… En karanlık anda bile asla yeise düşmedi. Aydınlık sabahların bir gün geleceğine hep inandı.
Bu hikayeyi 2003 yılından beridir tutsak olduğum hücremde kaleme aldım.”
 
Abdullah Galib Bergusi
Ramle Hapishanesi – Filistin
 

Paylaş

Benzer Yazılar

Halide Edip’in Akşam Yazıları online oku

Halide Edip’in Akşam YazılarıHalide Edip, edebiyatçı kimliğiyle diğer gazete yazarlarından ayrılır. O, makalelerinde…

Bir Amerikan Evliliği online oku

Bir Amerikan Evliliği“Ten rengi” denilen rengi herkes bilir değil mi? Eğer dünyaya siyahî…

el-Edebu’ş-Şefehi’l-Arabi fi Mardin online oku

el-Edebu’ş-Şefehi’l-Arabi fi MardinToplumların sahip oldukları edebi zenginliklerin önemli bir kısmı sözlü kültür geleneğine…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.