Resmi Tarih Yalanları online oku

Resmi Tarih Yalanları online oku

Resmi Tarih Yalanları
Tarihi ne kadar biliyoruz? Bu soruyu şöyle sormak daha doğru olur. Tarihimizi objektif olarak ne kadar biliyoruz?

Ders kitaplarında bizlere öğretilen bazı bilgilerin ilerleyen yıllarda ne kadar saçma ve yüzeysel olduğunu öğrendiğimizde hayal kırıklığımız daha da arttı. Çünkü orada öğrendiklerimiz bize yüzde yüz gerçek gibi geliyordu. Ve gerçekleri çarpıtmadan kâğıda dökmek neredeyse imkânsız hale geldi. Herkes kendi ideolojisine uygun bir resmi ideoloji portresi çizmekte bir sakınca görmüyor.

Ülkemizde son yıllarda tartışılan ve bir türlü neticelendirilmeyen iki konu var: Birisi Kürt sorunu, diğeri Ermeni meselesi. Bu iki konuda herkesin kendine göre bir tarihi ve dolayısıyla ideolojisi var. Herkesin biraz kafa karışıklığı yaşadığı da bir gerçek.

Resmi Tarih Yalanları tam da bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hazırlandı. Resmi tarih nedir, nasıl yazılır? Devletler niçin kendi ideolojilerine uygun bir tarihe gereksinim duyarlar? Önde gelen tarihçi, gazeteci, aydın ve akademisyenin çalışmalarının bir araya getirildiği bu çalışma resmi tarih, gayri resmi tarih üzerine önemli açılımlar sağlıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Çarpık Bürokrasi Çamur Siyaset online oku

Çarpık Bürokrasi Çamur SiyasetBÜROKRASİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERBürokrasiler kamu görevi yapmaları için kurulmuştur. Ama bürokrasi,…

Ötekileştirme online oku

ÖtekileştirmeVeysi DündarÜslup, yazarın sözcükleri resimleme şeklidir… Veysi Dündar, Türkiye’nin sıcak gündemini takdir edilesi kararlılıkta…

Fetö Borsası online oku

Fetö Borsası• Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ederek üç güngeçiren işadamına takipsizlik kararı nasıl…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.