Saha’i Eslafdan & Hasan Saîd El-Mevlevî’nin Dîvan Şairleri Üzerine Yazıları online oku

Saha’i Eslafdan & Hasan Saîd El-Mevlevî’nin Dîvan Şairleri Üzerine Yazıları online oku

Saha’i Eslafdan & Hasan Saîd El-Mevlevî’nin Dîvan Şairleri Üzerine Yazıları
Öncelikle belirtmek gerekir ki Hasan Saîd’in “Sahâ’if-i Eslâfdan” isimli bir eseri bulunmamaktadır. Hatta sürekli tekrar ettiği Nâmık Kemâl’in “Felekde baht utansun bî-nasîb ebâb-ı himmetden” mısraını bile başlık olarak koymayı düşündük. Sonunda, yazılarının bir kısmını “Sahâ’if-i Eslâfdan” alt başlığıyla kaleme aldığı için kitaba isim olarak vermeyi uygun gördük.
 
Hasan Saîd el-Mevlevî hakkında sahip olduğumuz bilgiler gayet azdır. Edebî kaynaklarda kendisine yer bulamamış, orijinal fikirleri olan bu edebiyat sevdalısının gazetelerdeki yazıları dikkatimizi çekti. Çünkü bu yazılar, hem içerisinde şiir tahlili içermesi açısından önemli hem de döneminin klasik şiire olan bakışını arz etmesi bakımından değerliydi. Geniş bir tarama neticesinde Rübâb, Musavver Ma´lûmât-ı Nâfi´a, Büyük Duygu, Safahât-ı Şi´r ü Fikr, Lem´a ve Peyâm-ı Edebî ve Cerîde-i Sûfiyye mecmûalarında yazılarına rastlayabildik. İlerleyen çalışmalarda Hasan Saîd’e ait yeni yazıların ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Bizim Dimitri online oku

Bizim DimitriBir ömür oldu Yunanistan’a geleli ama buraya alışamadım. Evlendim, ev bark edindim,…

Hurin’in Çocukları Ciltsiz online oku

Hurin’in Çocukları CiltsizHador Altınbaş bir Edain beyiydi ve Eldar tarafından çok sevilirdi. Ömrünün…

Yadigar online oku

YadigarGülsüm birden kadına dönerek,“Gerçekten bu çocuktan kurtulmak istiyor musun?’’“İstemez miyim görmüyor musun açlıktan…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.