Said Nursi ve Eğitim online oku

Said Nursi ve Eğitim online oku

Said Nursi ve Eğitim
Said Nursi bu topraklarda doğupbüyümüş;şöhreti dünyanın dört bir tarafına yayılmış büyük bir dehadır. İnsanı merkeze alan bakış açısı ve telif ettiği Risale-i Nur bütün toplum kesimlerini etkilemiştir. Dinden siyasete, iktisattan eğitime kadar uzanan engin bilgi ve yorumlarıyla kitlelerin dikkatini çekmeyi başarabilmiştir. Bu yönüyle çağımızın eşsiz âlimiunvanını hak etmiştir. Nitekim çocukluk günlerinden itibaren çağın eşsiz güzelliği anlamında Bediüzzaman ismiyle anılmıştır. O dünyanın probleminin eğitim olduğunun bilincindeydi.  “Bizim düşmanımız üçtür: Cehalet, zaruret(fakirlik) ve ihtilaftır… Bu üç düşmana karşı sanat, marifet (eğitim) ve ittifak silahıyla savaşacağız.” diyerek ölçüyü koymuştu. Bu amaçla 20. asrın başında Medretüzzehra ismini verdiği bir üniversite kurmak istemişti. Maalesef 1. Dünya Savaşı sebebiyleproje akim kalmıştır. Her ne kadar fiili olarak gerçekleşmese deonun görevini görecek,inanç, kültür ve medeniyet ansiklopedisi niteliğindeki Risale-i Nur ismini verdiği eserlerini yayımlamış,nur dershaneleri denilen sivil mikro okullarla proje manen hayata geçmiştir.
 Mustafa Öztürkçü kitabında eğitimci, bilim adamı ve yazarların görüşleri ışığında Said Nursi’nin eğitim konusundaki görüş ve düşüncelerini yorumluyor. Alanında ilk denilebilecek bu kitap büyük bir boşluğu dolduruyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Teresa Hala’nın Soruşturmaları 3 / Müzedeki Sahte Tablo online oku

Teresa Hala’nın Soruşturmaları 3 / Müzedeki Sahte TabloİLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN MANTIKSAL BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN HAZIRLANMIŞ…

Üstün Zekalı Çocuğu Yetiştirmek: Güncel Problemler 1 online oku

Üstün Zekalı Çocuğu Yetiştirmek: Güncel Problemler 1Üstün zekalı çocukların eğitimleri, bir çok ülkede…

Eğitim Sisteminin En Önemli Ortaklarından Biri Olan Veliyi Anlamak online oku

Eğitim Sisteminin En Önemli Ortaklarından Biri Olan Veliyi AnlamakBu kitapta eğitim sisteminin en…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.