Stalin ve Turancılar online oku

Stalin ve Turancılar online oku

Stalin ve Turancılar
Sovyetler Birliği, 1930’lu yıllara gelindiğinde, tamamlandığı düşünülen istila hareketlerine karşı oluşabilecek tepkilere izin vermemek için, sözde suçlamalarla ve bahanelerle binlerce hatta milyonlarca insanı kurşuna dizilmek, sürgüne gönderilmek, hapis cezalarına çarptırılmakla karşı karşıya bırakmış; binlerce insanı düzmece mahkemelerde tek celselik yargılamayla hemen kurşuna dizdirmiştir. Yine sayıları binler, hatta yüzbinlerle ifade edilecek insanı da sürgüne göndermiş, hapse atmış, işlerine son vererek âdeta açlık ve ölüme terk etmiştir. Türk dünyasının binlerce aydını, ilim adamı, sanatkârı, devlet adamı da maalesef Stalin başlattığı bu kırgından nasibini almış; adeta Türklüğün ilim, kültür ve sanat damarlarını kurutma noktasına getirmiş, Türk’ün ve Türklüğün sesini susturmak istemiştir.
 
Elinizdeki bu küçük çalışma bu dönemle ilgili başta Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna olmak üzere imkânlarımız ölçüsünde ulaştığımız kaynaklar yanında hâlâ Rusya Federasyonuna bağlı Dağıstan ve Tataristan’da yayınlanan kaynaklardan istifade edilerek Stalin döneminde yapılan kırgınlar ve kırgına maruz kalanların bir kısmı hakkında bilgiler vermektedir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Türkiye’de Sağ Siyaset online oku

Türkiye’de Sağ SiyasetSağ Siyaset, Osmanlı’dan günümüze sağ siyaseti baştan sona anlatan, literatürdeki tek…

Kapitalizm online oku

KapitalizmAdam Smith Enstitüsü’nün kurucusu, iktisatçı Eamonn Butler Kapitalizm adlı bu eserinde kapitalizmin hem zenginliğin hem…

CIA ve Türkiye’de Darbeler online oku

CIA ve Türkiye’de DarbelerBu kitap, 27 Mayıs 1960 Darbesi, 12 Mart 1971 Muhtırası…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.