Stres ve Stresle Baş Etme online oku

Stres ve Stresle Baş Etme online oku

Stres ve Stresle Baş Etme
Stresle ilgili 17. Yüzyıl öncesi dönemlerde yapılmış doğrudan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Eski Dönemlerdeki çeşitli kurban törenleri ve işkence türleri incelendiğinde, bu dönemlerde de insanları aşırı stres altında bırakmanın etkilerinin bilindiğini anlıyoruz. Bunun yanında ruhsal ve zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan stres oluşturucu törenler, ilaçlar, maddeler stresin olumlu etkilerinin de farkında olduklarını kanıtlamaktadır.
 
Günümüzdekilere benzer stres araştırmaları ilk defa 1908 yılında Yerkes ve Dodson tarafından yapılmıştır. Bunu 1930 yılında Wolter B. Connon ve 1936 yılında Selye’nin yaptığı araştırmalar izlemiştir.
 
Artık günümüzde, aşırı düşük ve yüksek yoğunluktaki stres, insanın bedensel, fizyolojik, ruhsal, bilişsel ve sosyal yapılarında bozulmalara, harabiyetlere, hatta ölümlere bile neden olmaktadır. Bu nedenle stres, 21. Yüzyılın en önemli sağlık sorunu yaratan etmenidir diyebiliriz. Vücudun iç dengesini (homeostazis), işe karşı motivasyonu ve verimliliği düşüren temel etmen strestir. Ancak stresin niteliği iyi anlaşılır ve yönetilirse (olumlu stres) sağlığın, mutluluğun ve başarının önemli kaynağı da olabilir.
 
Bu eserde, olumlu stres, aşırı (fazla) ve düşük (az) stres tanıtılarak, stresten korunma ve yaralanma biçimleri açık, sade ve anlaşılır bir dille sunulmuştur.
Yararlı olması dileklerimizle sağlık, başarı ve mutluluklar Prof. Dr. Galip Akın

Paylaş

Benzer Yazılar

Bir Minicik Tohumsun online oku

Bir Minicik TohumsunSıra sende… Serpil…Teninin içindeki canı aramanın, canın içindeki minicik tohuma ulaşmanın…

Theta Healing & Derin İnançları Bulun online oku

Theta Healing & Derin İnançları Bulunİnançlar tıpkı anılar gibi beynimize kaydedilir. Peki bunları…

Sosyal Medyada Gençlerin Tüketici Davranışı online oku

Sosyal Medyada Gençlerin Tüketici DavranışıTeknolojinin hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte sosyal medyanın önemi…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.