Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları online oku

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları online oku

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları
Elinizdeki kitap, Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin düşüşünden başlayıp İran devrimiyle sonuçlanan 1947-1979 arası dönemde Kürt milliyetçiliğinin İran’da nasıl bir tarihsel özgüllük sergilediğini araştırıyor. Bu otuz yıllık dönemde sürgündeki Kürt milliyetçiliğini, bu milliyetçiliğin siyasi ve ideolojik formasyonunu, örgütsel yapısını ve liderliğini sistematik bir yaklaşımla inceliyor. 

Yazar, bir yandan sürgünde milliyetçilik olgusunun tarihsel özelliklerine ve Kürdistan’da devrim koşullarında siyasal güçlerin ve ilişkilerin nasıl biçimlendiğine bakarken, bir yandan da devrim sonrası dönemde Kürt milliyetçiliğinin gelişimini belirleyen siyasal süreç ve pratiklere ışık tutuyor.
1946’da İran’ın Mahabad kentinde kurulan kısa ömürlü Kürdistan Cumhuriyeti’nin demokratik bir siyasi kültürün ve Kürt ulusal kimliğinin gelişmesinde bir kilometre taşı oluşturduğunun altını çizen yazar, maruz kalınan askeri şiddet ve baskı pratiklerinin Kürtlerin direniş kapsamındaki söylem ve eylemleri üzerinde belirleyici bir etki yarattığını vurguluyor.

İran’daki Kürt milliyetçiliğinin unutulan yıllarına dair önemli bir boşluğu dolduran bu eser, konusunda bir ilk ve temel kaynak olma özelliği taşıyor.
 

Paylaş

Benzer Yazılar

Çatlı Reis online oku

Çatlı ReisAbdullah Çatlı, 12 Eylül öncesinde Ülkü Ocakları’nın Genel Başkan Yardımcısıydı. Arkadaşlarıyla Sakarya’dan…

İnan Kardeşim Kazanacağız! online oku

İnan Kardeşim Kazanacağız!“Değerli dostum Ataol Behramoğlu için “şiir yolculuğunun kaptanlığına soyunmuş şair” denir…O,…

Diplomasi Tarihi 2 online oku

Diplomasi Tarihi 21.Dünya savaşının diplomasinin gelişimine etkileriİki savaş arası dönemdeki olayların diplomasinin gelişimine…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.