Türkiye’de Demokrasi Arayışı online oku

Türkiye’de Demokrasi Arayışı online oku

Türkiye’de Demokrasi Arayışı
Türkiye’nin haklar ve özgürlükler alanındaki referans hukukçusu Rıza Türmen’in 2014’ten bu yana düzenli olarak yazdığı yazılar, günün kaydını tutmanın ötesine geçerek bir dönemi anlamak için  eşsiz bir bellek hazinesi oluşturuyor.  
   
Ülkenin siyasal açıdan köklü bir dönüşüm geçirdiği, özgürlük alanlarının yukarıdan aşağıya müdahalelerle yeniden tanımlandığı, ileriye gitme olanaklarının ise görmezden gelindiği ya da bastırıldığı bu dönemin siyasal ve hukuksal eleştirisi, gerçeğin üzerindeki örtüyü kaldırma çabasına eşsiz  bir katkı sağlıyor.
  
Gerçeği yazmanın ve gerçeğin satır aralarını okumanın giderek daha yakıcı bir ahlaki sorumluluğa dönüştüğü bir çağda kaleme alınan yazılar, “Barış”, “Demokrasi”, “Ütopya”, “Seçim” ve “İnsan Hakları ve AİHM Yazıları” temaları altında toplandı. Her bir bölüm Türmen’in hukuk ve diplomasi uzmanlıklarıyla derinleşiyor. Yazılar tek tek ele alındıklarında ise Hannah Arendt’ten Henri Lefebvre’a uzanan referans yelpazesiyle ve müzikten sinemaya, kent haklarından dünyadaki barış girişimlerine yayılan konu çeşitliliğiyle zihninizin pasını giderecek.
  
Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’de Demokrasi Arayışı yakın geçmişin bir betimlemesi değil, karanlığın içindeki umuda işaret eden bir uyanış çağrısı. Çünkü Türmen’e göre “Daha parlak bir gelecek belki sandığımızdan daha yakın, biz görmüyoruz.”

Paylaş

Benzer Yazılar

İki Darbe Arasında Türkiye’nin Suriye Politikası (1960-1980) online oku

İki Darbe Arasında Türkiye’nin Suriye Politikası (1960-1980)Mart 2011’de patlak veren ve âdeta küresel…

Dördüncü Nesil Savaş online oku

Dördüncü Nesil Savaş“Dördüncü Nesil Savaş” çeşitli vesilelerle kullanılan ama anlamı henüz tam olarak…

Friedrich Engels & Yaşamı ve Düşüncesi online oku

Friedrich Engels & Yaşamı ve DüşüncesiMarksizmin kurucularından Friedrich Engels hakkındaki bu kapsamlı yaşamöyküsünde,…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.