Üçüncü Bin Yılda Üç Kutuplu Dünya online oku

Üçüncü Bin Yılda Üç Kutuplu Dünya online oku

Üçüncü Bin Yılda Üç Kutuplu Dünya
“Ulusların, aralarındaki güç mücadelelerinin coğrafyaya ve zamana yansıması şeklinde oluşan jeopolitik rekabet, üçüncü bin yılda da kıran kırana devam edecektir. İşte bu reel politik mücadelenin teorik arka planını destekleyen ise siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve jeopolitik bilimidir.
 
Kitabımızda özellikle jeopolitik tartışmaların odağında, dünya sisteminin yakın gelecekte kaç kutuplu olacağı sorusuna yönelik cevap arayışları bulunmaktadır. Tarih bize tek kutuplu (küresel güçlü) bir dünyanın istisnai ve kısa devirli, çok kutuplu bir dünyanın ise yaygın ve uzun devirli olduğunu göstermektedir.
 
‘Bilgi çağının’ idrakine varmış ve yaşadığı coğrafyalarda sanayi 4.0 ve onu izleyecek bilgi 1.0 toplumlarını oluşturmuş Türkler için üçüncü bin yılda üçüncü kutup olma hedefi, ‘Türk Kızılelması’nın zihnî altyapısını oluşturan ‘realist iyimserlik’ yaklaşımı ile dünyaya bakışımızın çıktısıdır. İşte biz de bu kitabımızda Türkiye’nin üçüncü bin yıldaki üçüncü kutup ülke olacağı savımızı dünden referanslar göstererek, bugünden tespitler yaparak ve de yarınlara dair perspektifler çizerek en net ve en öz olarak ifade etmeye çalışıyoruz.”
 
Ali Koray

Paylaş

Benzer Yazılar

Ülkücü Hareket online oku

Ülkücü HareketBu kitapta Türk fikir ve siyaset hayatının ana akımlarından ‘Ülkücü Hareket’in temel…

Fransada’ki Devrim Üzerine Düşünceler online oku

Fransada’ki Devrim Üzerine DüşüncelerBu kitabın yazıldığı 1789 tarihinde Fransa’da henüz Kral ve Kraliçe…

Adolf Hitler Seti (3 Kitap) online oku

Adolf Hitler Seti (3 Kitap)Demokrasinin ÖlümüHitler’in .Özel KütüphanesiHitler’in Son On Üç Günü 

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.