Yeni Kapitalizmin Kültürü online oku

Yeni Kapitalizmin Kültürü online oku

Yeni Kapitalizmin Kültürü
Büyük fikirlerle özgül olaylar arasında yolunu hep ustalıkla çizen, her çalışmasında günümüz toplumlarının derinliklerine açılan yeni kapıların anahtarlarını bize sunan Richard Sennett, Yale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Castle Konferansları kapsamındaki sunumlarından oluşan bu kitabında da öz olarak emek sermaye ilişkilerinin aldığı yeni biçimler üzerinde yoğunlaşıyor. Kitabın Giriş’inde, “İşyerindeki iktidar ve otorite ilişkisine geçmiştekinden daha fazla kafa yormam gerekti. Geçmişe bakmak beni ileri bakmaya, hem zihinsel emekteki hem de kol emeğindeki zanaatçılık ruhunu yeniden keşfetmeye yöneltti” diyor Sennett.
Sennett Yeni Kapitalizmin Kültürü’ndeki temel tezini şöyle özetliyor: “Yeni kapitalizmin havarileri… iş, yetenek, tüketim konularını kendi ele alış biçimlerinin, modern topluma daha fazla özgürlük, akıcı bir özgürlük kattığını iddia ediyor. Bu insanlarla aramdaki çekişme onların ‘yeni’ yorumunun doğru olup olmadığı konusunda değil; kurumlar, beceriler ve tüketim kalıpları gerçekten değişti. Benim iddiam, bu değişimlerin insanları özgürlüğe kavuşturmadığı.”
Ancak hikâye burada bitmiyor elbette. Bu kitap, keskin gözlem ve analizleriyle, okuru sarsan ve şaşırtan görüşleriyle ayrı bir Sennett klasiği niteliği taşıyor.

Paylaş

Benzer Yazılar

Kitle ve İktidar online oku

Kitle ve İktidarCanetti ‘düşünmek ısrar etmektir’ diyerek ‘Kitle ve İktidar’ı kaleme aldığı 30…

Geleceğin Devrimi & Halk Meclisleri ve Doğrudan Demokrasi online oku

Geleceğin Devrimi & Halk Meclisleri ve Doğrudan Demokrasi“Bookchin, ömrünü kapitalizmin “ya büyü ya…

Van Gölü Havzası’nda Kamu Yatırımları ve Harcamaları (1946-1960) online oku

Van Gölü Havzası’nda Kamu Yatırımları ve Harcamaları (1946-1960)Kamu yatırım ve harcamaları doğrudan devlet:…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.